2026-06-16 12:49:35

Jens Jønsson træner med i AGF

Jens Jønsson var på træningsbanen i AGF, da Superliga-mestrene tirsdag vendte retur fra sommerferie. Det skriver Århus Stiftstidende. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 27. jun

AGF

vs

VFF

AGF har fra sæsonopstarten et velkendt ansigt med i træning.

Således tog Jens Jønsson del i træningen, da Superliga-mestrene tirsdag vendte retur fra sommerferie. 

Det skriver Århus Stiftstidende, som overværede træningspasset på Fredensvang.

AGF oplyser selv om Jønssons besøg i et opslag på Facebook, hvor det understreges, at der er tale om en vennetjeneste. 

- Der er hyggeligt besøg på Fredensvang i de her dage, hvor vi er glade for at se den tidligere AGF’er Jens Jønsson igen.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Jens Jønsson træner med i AGF
Foto: Matthew Childs/Reuters/Ritzau Scanpix

- Jønsson træner med i en periode, mens han har sommerferie, skriver AGF. 

Den 33-årige midtbanespiller har dog tidligere på året selv givet udtryk for, at han netop denne sommer ønsker at vende retur til Danmark. 

Jens Jønsson har kontraktudløb i AEK Athen ved udgangen af juni og kan således hentes på en fri transfer. 

Han kom til AGF fra IF Lyseng som U19-spiller i 2005 og nåede 120 førsteholdskampe i den hvide trøje, inden han i 2016 skiftede til Konyaspor i Tyrkiet. 

Podcast Cover

Make VM Great Again: Så er vi i gang!

Drømmeklubben | Afsnit 2

De første VM-kampe er blevet spillet, og Drømmeklubben vender hele molevitten med flere nye favoritter i blandt.

Læs mere
-38:09

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 27. jun

AGF

vs

VFF

Annonce

14 kommentarer

Se kommentarer
Annonce