


Brøndby ligger sikkert sidst i mesterskabsspillet efter aftenens 1-2-nederlag til FC Nordsjælland.
Det var Brøndbys tredje Superliga-nederlag i streg, men det ændrede ikke på Jesper Sørensens analyse af kampen, hvor han så klar forbedring:
- Vi laver nogle fejl, som bliver straffet hårdt. FC Nordsjælland var meget effektive, men jeg synes, vi spiller en rigtig god kamp.
- Når jeg ser på indholdet af kampen, så synes jeg, at den kamp vi spiller i dag er væsentlig bedre en den vi spillede sidst, og kampen før.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg synes, vi har en fin struktur, hvor vi holder FC Nordsjælland - som er rigtig dygtige på hjemmebane - nede på rigtig få chancer, og det er jeg rigtig glad for.
Brøndby har seks point op til Randers på femtepladsen, som de møder i næste spillerunde på Cepheus Park.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Brøndby IF
FC Nordsjælland
3F Superliga



























