Jonas Wind er ude på ubestemt tid, efter at han er blevet opereret for en lårskade.
Danskeren var under kniven onsdag, kunne Wolfsburg melde ud på sine sociale kanaler.
Nu har Wind selv udtalt sig om sin skade, og det er bestemt ikke en sjov oplevelse for den danske landsholdsspiller.
- Det er en hård en. Det gør ondt for at være ærlig, men det er fodbold og livet. Jeg har gjort det før og vil gøre det igen - kom stærkere tilbage.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Operationen gik godt, og jeg vil nu støtte holdet, indtil jeg er tilbage derude med drengene, skriver Jonas Wind på Instagram.
26-årige Wind går en uvis periode i møde på flere fronter.
Han står nemlig foran kontraktudløb med Wolfsburg, da den nuværende aftale står til at udløbe til sommer.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
Wolfsburg
Bundesliga




































