2025-11-26 17:24:08

Jonas Wind ramt efter skade: Den er hård

Jonas Wind indrømmer, at det er en hård omgang for ham, efter at han er blevet opereret. Danskeren slår dog fast, at han kommer stærkere tilbage.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 12. runde

FT

FRA

1 - 1

WOL

Jonas Wind er ude på ubestemt tid, efter at han er blevet opereret for en lårskade.

Danskeren var under kniven onsdag, kunne Wolfsburg melde ud på sine sociale kanaler.

Nu har Wind selv udtalt sig om sin skade, og det er bestemt ikke en sjov oplevelse for den danske landsholdsspiller.

- Det er en hård en. Det gør ondt for at være ærlig, men det er fodbold og livet. Jeg har gjort det før og vil gøre det igen - kom stærkere tilbage.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Jonas Wind ramt efter skade: Den er hård
Foto: Ronny Hartmann/AFP/Ritzau Scanpix

- Operationen gik godt, og jeg vil nu støtte holdet, indtil jeg er tilbage derude med drengene, skriver Jonas Wind på Instagram.

26-årige Wind går en uvis periode i møde på flere fronter.

Han står nemlig foran kontraktudløb med Wolfsburg, da den nuværende aftale står til at udløbe til sommer.

Podcast Cover

Få Braithwaite hjem til Superligaen

Ugens Suppe | Afsnit 3

Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem. 

Læs mere
-52:54

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 12. runde

FT

FRA

1 - 1

WOL

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce