2025-11-14 13:29:10

Junnosuke Suzuki var med til at holde Ghana fra fadet

Japan havde ingen problemer i fredagens 2-0-sejr over Ghana. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Venskab - 1. runde

FT

JAP

2 - 0

GHA

16'
10
Takumi Minamino
Mål
60'
20
Ritsu Doan
Mål

Der var masser af 3F Superliga-islæt på banen, da Japan og Ghana fredag eftermiddag pudsede formen af. 

FC København-stopperen Junnosuke Suzuki startede inde for førstnævnte, mens ghaneserne stillede med Caleb Yirenkyi fra FC Nordsjælland i en alternativ rolle på wingbacken. 

Det var Japan, der først kom i front, da Takumi Minamino efter et lille kvarter blev spillet helt fri af Kaishu Sano og efterfølgende lagde bolden i mål. 

Ghana gik dermed til pause bagud med 0-1, og afrikanernes vilkår blev forværret kort inde i anden halvleg, hvor Abu Francis måtte udgå med det, der tyder på en slem skade

Artiklen fortsætter efter billedet

Venskabskampe -Junnosuke Suzuki var med til at holde Ghana fra fadet
Foto: AFP/Ritzau Scanpix

Blot tre minutter senere fordoblede Japan deres føring ved Ritsu Doan, der efter et par fikse driblinger i feltet smækkede bolden i korte hjørne. 

Det blev ikke til flere scoringer i en kamp, hvor Junnosuke Suzuki og Caleb Yirenkyi begge spillede fuld tid for hver deres hold. 

Hverken Japan eller Ghana spiller kompetitive kampe i løbet af indeværende landsholdspause. 

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

Venskab - 1. runde

FT

JAP

2 - 0

GHA

16'
10
Takumi Minamino
Mål
60'
20
Ritsu Doan
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce