2025-11-04 16:29:00

Kæmpe scene venter Suzuki: En drengedrøm

Junnosuke Suzuki har siden barndommen drømt om at spille på de største scener - tirsdag går det i opfyldelse mod Tottenham, hvor han vil have tre point med hjem.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i London
Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 4. runde

FT

TOT

4 - 0

FCK

Junnosuke Suzuki har taget FC København med storm.

Flere stærke præstationer på en uvant position har kastet stor ros af sig, og senest scorede han sit første mål som professionel i 3-2-sejren over FC Fredericia.

Nu venter en af de største europæiske scener, når FC København gæster Tottenham Hotspur Stadium i London, og det er noget ganske særligt for japaneren.

Det gør han klart på mandagens pressemøde forud for Champions League-braget.

- Siden jeg spillede fodbold som barn, har det været min helt store drøm at komme til at spille på et stadion som det her. Jeg er virkelig glad for, at jeg står her, og nu glæder jeg mig bare til at komme ud på banen og spille foran så mange mennesker.

Den japanske forsvarsspiller er dog ikke bare kommet for at få en stor oplevelse på det moderne stadion, der kan huse over 60.000 tilskuere.

Artiklen fortsætter efter billedet

Champions League -Kæmpe scene venter Suzuki: En drengedrøm
Foto: Ben Stansall/AFP/Ritzau Scanpix

- Det har selvfølgelig været nogle hårde modstandere og nogle hårde kampe i Champions League indtil videre, men vores mål er at gå videre. Derfor er vi her i England for at tage tre point med hjem til København, slår han fast.

Junnosuke Suzuki er derfor heller ikke en spiller, der dvæler meget ved, at han selv nyder stor succes netop nu.

- Jeg er glad for mine egne præstationer, og jeg er glad for den modtagelse, jeg har fået. Men det vigtigste for mig er, at vi vinder som et hold, og det er det, jeg har fokus på.

- Nu håber jeg, at jeg kan blive endnu mere en del af holdet og bidrage til, at vi vinder endnu flere kampe i fremtiden.

Bold er på plads i London, når Tottenham og FC København brager sammen tirsdag klokken 21.00.

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Ronaldos sidste VM - Belgien knuser USA

Hattrick | Afsnit 138

Cristiano Ronaldos VM-karriere er slut. Spanien slog Portugal 1-0 på en sen scoring og bookede billetten til kvartfinalen, mens Roberto Martínez samtidig takkede af som portugisisk landstræner.

Læs mere
-8:06

Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 4. runde

FT

TOT

4 - 0

FCK

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce