Frankrig og England brager lørdag sammen i VM-kvartfinalen. Det betyder, at en række spillere, som til daglig bærer den samme trøje, skal op imod hinanden.
Blandet andre Tottenham-spillerne Harry Kane og Hugo Lloris, som repræsenterer henholdsvis England og Frankrig.
De to spillere har et godt forhold, men lørdag bliver venskabet lagt på hylden for en stund, fortæller Kane på pressemødet forud for kampen ifølge Goal.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Han er en rigtig flink fyr, en af de bedste målmænd i verden. Til en kamp som denne er vi helt sikkert ikke venner, og vi går begge efter at få en god duel mod hinanden.
- Jeg har kendt ham i lang tid og kan ikke tale godt nok om ham. Jeg vil nyde at spille mod ham, men ved, at han vil gøre alt for at få Frankrig videre.
Braget mellem de to nationer starter lørdag klokken 20.
Ingen kommentarer
I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær den første til at kommentere.
Skriv kommentar