


Thomas Tuchel var ikke tilfreds med Englands præstation i VM-kvartfinalen mod Norge.
Tyskeren kaldte blandt andet sit mandskab for heldige og sjuskede, hvilket ikke faldt i god jord hos Jude Bellingham.
I modsætningen til Bellingham tager Harry Kane sin landstræner i forsvar og bakker op om, at England har et ekstra gear.
Det fortæller England-anføreren til BBC.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Når han ser os træne og ser, hvor tæt vi er på hinanden, og ser, hvad vi kan præstere - især med de spillere, vi har, den måde, vi angriber på, vores én-mod-én-situationer og vores tekniske færdigheder - så vil han bare gerne se den version af os i kamp.
- Han ved lige så godt som alle andre, at det ikke er så simpelt som det, for vi spiller mod gode modstandere og gode hold. Men han forsøger at få det frem i os, og vi ved selv, at vi har et højere niveau, vi kan nå.
- Det har vi ikke set endnu, vi har kun vist det i glimt. Mod Norge var det i glimt. Men vi har ikke haft den fulde kontrol, som vi gerne vil have, og som jeg føler, vi kan have.
- Vi skal spille mod et af verdens bedste hold i semifinalen, så det mest glædelige er, at vi er i semifinalen og stadig føler, at vi kan blive bedre.
Men jeg synes ikke, det er noget, man skal gå helt amok over. Vi viser mange gode ting, siger Kane.
Englands semifinale mod Argentina spilles onsdag klokken 21:00.

VM Morgenbriefing: Norge er ude og Argentina gjorde det igen
Hattrick | Afsnit 146Semifinalerne ved VM er nu på plads. Vi ser tilbage på Norges dramatiske exit mod England, endnu et argentinsk comeback og et semifinalebrag mellem England og Argentina.
Læs mere
FIFA VM
England





































