Brian Riemer skal tirsdag udtage de 23 spillere, der i slutningen af marts skal forsøge at føre Danmark til VM.
En af de spillere, der har været nævnt som en mulig debutant i den danske landsholdstrup, er Kasper Høgh.
Den 25-årige angriber har i 2026 vist sig at være en af de skarpeste danske niere, og han har haft en stor andel i Bodø/Glimts succes i Champions League.
Kasper Høghs opadgående formkurve skal ikke kun ses i lyset af, at han scorer mange mål, han er nemlig også blevet en mere komplet spiller, fortæller Stian Høgland, journalist ved lokalmediet Avisa Nordland, som følger Bodø/Glimt tæt.
- Kasper Høgh er blevet ekstremt meget bedre i de seneste måneder. Det er særligt som opspilspunkt og i dueller med modstanderens stoppere, at han har løftet sit niveau med mange procent.
- En ting er, at han er begyndt at score mål igen, det tror jeg betyder meget for ham, men han gør også meget for holdet, siger Høgland til Bold.
Artiklen fortsætter efter billedet

Den danske landstræner Brian Riemer var onsdag aften på plads, da Bodø/Glimt slog Sporting 3-0 i ottendelsfinalen i Champions League.
Kasper Høgh scorede et mål, og Stian Høgland understreger, at han ikke vil blive overrasket, hvis Bodø-angriberen er en del af Brian Riemers kommende trup.
- Jeg ville ikke blive overrasket, hvis Kasper Høgh bliver udtaget til de danske landskampe.
- Alle under Kasper Høgh det. Den måde, han har arbejdet på i de seneste måneder, og hele hans måde at agere på, siden han kom til Bodø/Glimt, er unik, slutter Stian Høgland.
Kasper Høgh har scoret mål for Bodø/Glimt i Champions League denne sæson, hvor det er blevet til fem scoringer i 11 kampe.
Hvorvidt Kasper Høgh bliver en del af den danske landsholdstrup, vil tiden vise.
Brian Riemer offentliggør de 23 udvalgte tirsdag klokken 12.00.

VM Morgenbriefing: Spanien er klar til semifinalebrag
Hattrick | Afsnit 145Spanien er klar til VM-semifinalen efter endnu en sen afgørelse fra superindskifter Mikel Merino.
Læs mere
Bodø/Glimt
Danmark


































