

Kasper Høgh havde sig lidt af en uheldig lørdag.
Den danske Bodø/Glimt-angriber fik underkendt hele fire scoringer mod Sandefjord. Alle for offside skriver norske Nettavisen.
Høgh havde bolden i nettet både efter 12 og 15 minutter, men begge gange var han offside.
I 37. minut scorede danskeren igen, men denne gang var oplæggeren Jens Hauge offside. I første halvleg tillægstids lagde Høgh atter bolden i nettet, men igen var han for langt fremme på banen.
I anden halvleg fik Bodø/Glimt endelig scoret et mål, som gjaldt. Kasper Høgh var i oplæggerens rolle, og Ole Blomberg gjorde det til 1-0.
Det skulle også lykkes den danske angriber at komme på tavlen, da Bodø fik tilkendt et straffespark med tyve minutter igen. Kasper Høgh scorede fra pletten, og denne scoring kunne ingen tage fra ham.
Bodø/Glimt vandt kampen 2-0.
Villads Nielsen og Mikkel Bro Hansen blev skiftet ind, mens Anders Klynge og Jeppe Kjær så hele kampen fra bænken.


Bodø/Glimt
Sandefjord
Norge Eliteserien




























