Bold+ -Klubhuset: Sælger Barca for Athletic Bilbao
Foto: Euro Manager
2026-09-08 20:20:47
Foto: Euro Manager

Klubhuset: Sælger Barca for Athletic Bilbao

I Klubhuset siger Mads Junker og Andreas Vidførle farvel til Barcelonas Adeyemi for at frigøre penge, der i stedet skal investeres i Athletic Bilbao spillere, der har et forrygende kampprogram i de næste runder i La Liga. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Kun med Bold+

I Serie A kan rotation blive afgørende grundet Champions League runden i midtugen, hvorfor man generelt skal holde igen med sin transfer til den kommende runde.

Klubhuset slutter af med Bundes Manager, hvor der kommer et par nye billige midtbanespillere ind på holdet.

Tre valg til Euro Manager 🇪🇸🇮🇹🇩🇪

Her er en spilleranbefalinger fra Klubhuset til de kommende runder.

Rundens anbefaling 🇪🇸

Oihan Sancet, Athletic Bilbao - Midtbanespiller (4,7 mio)

Han er dyr, men Athletic Bilbao har et rigtig godt kampprogram i de kommende uger, hvor man møder Elche og Levante i de næste to runder. Sancet er holdets offensive styrmand og hans sparketeknik bragte ham op på 15 La Liga mål i forrige sæson. I de seneste sæsoner har han i snit ligget på en xG90 på over de 0,40.

Den offensive midtbanespiller Oihan Sancet er blandt Athletic Clubs bedste spillere. Foto: Vincent West/Reuters/Ritzau Scanpix

Rundens Anbefaling 🇮🇹

Andrea Colpani, Monza - Midtbanespiller (2,6 mio)

Monza har været ganske uheldige med kun at stå med 1 point efter de første 3 runder, og netop i denne runde er der ikke mange andre klubber en Monza som har et fornuftigt kampprogram. Man gør derfor klogt i alene at lave små handler og her er det offensive omdrejningspunkt Colpani rundens køb.

Monzas Colpani er en billig vej ind på et Monza hold, der skaber mange chancer. Foto: Isabella Bonotto/AFP/Ritzau Scanpix

Rundens anbefaling 🇩🇪

Mikey Moore, FC Köln - Midtbane (3,0 mio)

Den unge Tottenham-spiller har været godt spillende og målfarlig i pre-season for Premier League mandskabet og lige før hans afsked i Tottenham scorede han mod Charlton i EFL Cup'en. Signingen af Savio i Spurs gjorde dog at Moore kom i overskud og for at sikre ham spilletid blev han sendt på leje i Köln. Her var han flittigt involveret i FC Kölns næsten 3 xG i udekampen mod Stuttgart i sidste runde.

Mickey Moore er hentet i Tottenham Hotspurs på en lejeaftale. Foto: Peter Cziborra/Reuters/Ritzau Scanpix

Podcasten og Fællesholdene