2026-08-25 19:21:19

Kolding henter tidligere OB'er

Kolding IF har lavet en aftale med midtbanespilleren Alasana Manneh, der senest var i Hibernian. Det oplyser Betinia Liga-klubben på sin hjemmeside. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - 2. runde

I morgen d. 26. aug 17:30

BRØ

vs

KIF

For halvandet år siden forlod Alasana Manneh OB til fordel for skotske Hibernian.

Tidligere i dag fik han ophævet aftalen i Skotland.

Nu vender midtbanespilleren tilbage til dansk fodbold, da Kolding IF har sikret sig gambianerens underskrift.

Det oplyser Betinia Liga-klubben.

- Jeg er meget glad for at være landet i Kolding og er spændt på hvad fremtiden bringer. Jeg ser frem til at spille for klubbens fans og forhåbentlig vinder en masse kampe og spille med i toppen, udtaler Manneh til Koldings hjemmeside.

Artiklen fortsætter efter billedet

International -Kolding henter tidligere OB'er
Foto: Kolding IF

Head of Football, Niklas Nürnberg, ser ham som en vigtig oprustning til truppen.

- Med de uforudsete udfordringer vi er rendt ind i på midtbanen, har vi gået efter at få tilført noget kvalitet og erfaring, og Alasana har bevist han indeholder begge dele. Han har både leveret i Superligaen, og han var en stor profil i den her række, da han forlod Danmark forrige vinter. 

- Nu skal vi i fællesskab have bragt Alasana tilbage på det niveau, så bliver han også en spiller der kan gøre en stor forskel for os.

Det har langt fra været en succes i Skotland for Manneh, som på halvandet år blot har fået ni kampe.

Nu skal han bære Kolding-trøjen, som i øjeblikket ligger nummer 10 i 1. division.

Han nåede at spille 60 kampe for OB.

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - 2. runde

I morgen d. 26. aug 17:30

BRØ

vs

KIF

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce