Det er gået stærkt for Sami Jalal.
For et år siden tog han skiftet fra FA 2000 til Kolding IF, og efter en flot sæson tager han nu igen et stort skridt op ad karrierestigen.
Jalal er netop blevet solgt til Viborg FF, og derfor må Head of Football i Kolding, Niklas Nürnberg, tage afsked med en af klubbens profiler.
- Samis udvikling har været fantastisk, hvor han på rekordtid har omfavnet tilværelsen som professionel og ikke bare blevet en publikumsyndling og et meget underholdende indslag på banen, men også en vellidt spiller i omklædningsrummet.
- Hans positive sind, optimisme og legesyghed kommer vi til at savne både på og udenfor banen, siger Niklas Nürnberg til klubbens hjemmeside.
Artiklen fortsætter efter billedet

Den 20-årige kantspiller nåede at spille 36 kampe for Kolding IF, hvor det blev til to mål og fem assists.
Sami Jalal har fået en kontrakt med Viborg FF til sommeren 2030.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Viborg FF
Kolding IF
Betinia Liga



































