Vincent Kompany vandt søndag sit andet tyske mesterskab som Bayern München-træner.
Det var kendsgerningen efter, at Bayern vandt 4-2 over Stuttgart.
Trods en stærk præstation og mesterskabstitlen er sulten langt fra stillet. Tværtimod understreger 40-årige Kompany, at ambitionerne rækker endnu længere i sæsonen, der langt fra er slut.
- Det er en fantastisk følelse. At opleve øjeblikke som dette kræver enormt hårdt arbejde, så man skal virkeligt nyde dem, siger han til DAZN.
Artiklen fortsætter efter billedet

Bayern München er stadig med i Champions League og DFB-pokel, og dermed er der stadig flere titler at hente for den tyske storklub.
- Vi kan stadig vinde mere i denne sæson. Det er ikke slut endnu - der er mere i vente.
Rejsen mod Champions League-trofæet fortsætter tirsdag den. 28 april, hvor PSG er modstanderen i semifinalen.

VM Morgenbriefing: Portugal reddet i overtiden
Hattrick | Afsnit 133Portugal overlevede nattens helt store drama mod Kroatien, Spanien fortsatte de stærke takter, og Schweiz bookede også billetten til ottendedelsfinalerne.
Læs mere
Bayern München
Stuttgart
Champions League
Bundesliga




































