Super Lig -Konyaspor-profil er gået bort efter bilulykke
Foto: Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix
2022-01-11 09:34:35
Foto: Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix

Konyaspor-profil er gået bort efter bilulykke

Konyaspors Ahmet Calik er tirsdag afgået ved døden, da han har været involveret i et biluheld, som endte med at koste ham livet. Den tyrkiske profil blev kun 27 år.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Super Lig - 21. runde

FT

ISB

2 - 1

KON

Tyrkisk fodbold er tirsdag blevet ramt af en stor tragedie, da Konyaspors Ahmet Calik er gået bort, efter han var involveret i et biluheld.

Det melder flere tyrkiske medier heriblandt fotomac.

Her bliver det beskrevet, at Calik kørte galt tidligt tirsdag morgen, da mistede kontrollen over sit køretøj og kolliderede med rækværket. Calik skulle have været alene i bilen.

Calik var på kontrakt hos Konyaspor, som ligger på andenpladsen i Süper Lig. Her har han været en stor profil, siden han kom til klubben fra Galatasaray tilbage i 2020.

Konyaspor har ikke på nuværende tidspunkt udtalt sig om tragedien. Flere andre tyrkiske klubber har dog udtrykt sin sorg.

 

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Super Lig - 21. runde

FT

ISB

2 - 1

KON

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce