Den svenske træner Lars Lagerbäck vender tilbage til det islandske landshold, som han havde stor succes med i årene 2011-2016.
Det meddeler det islandske fodboldforbund på dets hjemmeside.
Det er dog ikke som cheftræner men som teknisk rådgiver for lederstaben, at Lagerbäck denne gang skal hjælpe Island.
Den nuværende islandske landstræner Arnar Vidarsson tror, at Lagerbäcks rutine kan hjælpe ham og resten af holdet.
- Lars har enorm erfaring, som vil hjælpe os i det kommende arbejde. Han kender miljøet omkring det islandske landshold og kulturen fra sin tid som islandsk landstræner og har selvfølgelig trænet andre landshold og har været til store slutrunder. Ansættelsen af Lars styrker stabens arbejde og vil hjælpe os med at nå vores mål, udtaler han til fodboldforbundets hjemmeside.
Selv udtaler Lagerbäck, at han ser frem til igen at kunne hjælpe Island, hvorfra han har mange goder minder.
Den nu 72-årige Lagerbäck, der også har trænet Norges og Sveriges landshold, havde stor succes som træner for Island, som han tog helt til kvartfinalen ved EM 2016.



Island






























