Championship -Lars Friis er ny udviklingstræner i Brentford
2018-01-03 11:12:17
Foto: Getty Images/Lars Ronbog

Lars Friis er ny udviklingstræner i Brentford

Den tidligere FC Midtjylland- og AGF-assistent Lars Friis skal være individuel udviklingstræner i Brentford. Det har den engelske klub meddelt onsdag.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Lars Friis har været arbejdsløs, siden han forlod AGF i forbindelse med Glen Riddersholms fyring. Men nu har han fået sig et nyt job.

Brentford meddeler således, at man har ansat Lars Friis som individuel udviklingstræner. Et job som indebærer, at han skal stå i spidsen for arbejdet med at udvikle de bedste unge spillere mellen 17 og 20.

Brentford oplyser, at flere trænere fra hele Europa søgte jobbet, og at Lars Friis har været igennem en hård udvælgelsesproces, hvor han blandt andet har skullet sammensætte en træning for en gruppe af klubbens andetholdsspillere.

I Brentford får Lars Friis sig en dansk kollega i trænerteamet. Thomas Frank er således assistenttræner på førsteholdet.

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce