FC København meddelte onsdag, at klubben havde stoppet forhandlingerne med Pione Sisto, og FC Midtjylland ligner nu bedste bud på en ny klub til danskeren.
Sisto rejste ellers til Danmark på et fly fra Fournais Aviation, der er ejet af Kim Fournais, som sammen med FCK-investor Lars Seier Christensen stiftede Saxo Bank.
Lars Seier Christensen er dog ikke bitter over, at det ikke lykkedes FCK at få landet en aftale med Sisto.
- Sisto-lejren skal tjene de penge, de kan få, så hvis nogen vil betale mere, skal de da bare tage imod det, siger Lars Seier Christensen til B.T.
Pione Sisto aflyste et lægetjek hos FCK onsdag formiddag, da han havde fået et tilbud fra FC Midtjylland og derfor var kommet i tvivl om fremtiden.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

FC Midtjylland
FC København
Celta Vigo
3F Superliga


































