




FC København hentede en tiltrængt sejr i Champions League, da man slog Kairat Almaty onsdag aften med 3-2.
Københavnerne leverede en flot kamp, men det blev alligevel spændende til sidst, da gæsterne fra Kasakhstan scorede to mål.
Det skete blandt andet efter en kæmpe brøler af keeper Dominik Kotarski, som i en helt ufarlig situation mistede bolden, så Kairat Almaty kunne reducere.
Det gav Kairat Almaty blod på tanden og skabte spænding i Parken.
Det var Lukas Lerager træt af, da han talte med Viaplay efter slutfløjt.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er sløset til sidst. Vi skal ikke lukke dem ind i sådan en kamp, som vi har fuld kontrol over. I 65 minutter sidder vi tungt på det. Vi må aldrig lukke dem ind i kampen igen. Det må vi ikke, siger en skuffet Lukas Lerager.
Han er dog alligevel glad for, at FC København endelig fik den første sejr i Champions League.
I kan se Dominik Kotarskis brøler i videoen øverst i videoen.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
FC København
Champions League




































