Han var blandt de mest afgørende spillere for FC København i Champions League i sidste sæson, men nu lakker tiden i hovedstaden mod enden for Lukas Lerager.
Ifølge Bolds oplysninger er den 31-årige midtbanespiller på klubjagt, efter han er kommet i overskud i den efterhånden lange række af midtbanespillere i FCK.
Her er en retur til italiensk fodbold i spil.
Lukas Lerager, der tidligere har været i Serie A-klubben Genoa, flirter ifølge Bolds oplysninger med flere italienske klubber, der er interesserede i den løbestærke og målfarlige midtbanespiller. Her er Cagliari blandt bejlerne.
Lerager har været hos løverne siden 2021, hvor han i første omgang kom til på en lejeaftale fra netop Genoa, inden han efterfølgende skrev under på en permanent aftale.
Artiklen fortsætter efter billedet

Her har han været med til at vinde to danske mesterskaber, en pokaltitel, ligesom han har været en stor del af den succesfulde Champions League-kampagne i sidste sæson, hvor han kom på tavlen mod alle tre gruppemodstandere i form af Galatasaray, Bayern München og Manchester United.
FC København har senest hentet Thomas Delaney hjem, hvilket kun har gjort konkurrencen på den centrale midtbane endnu større.
Her råder man i forvejen over spillere som Rasmus Falk, Viktor Claesson, Diogo Goncalves, Magnus Mattsson, William Clem og Oliver Højer. Derudover har man også Victor Froholdt og Mohamed Elyounoussi, der kan spille på både kanten og centralt.
Lukas Lerager har kontrakt med FCK frem til udgangen af 2025.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC København
3F Superliga
































