2023-04-17 08:03:27

Lettet Brøndby-profil: Langt skadesforløb har været hårdt

Brøndby-stopper Rasmus Lauritsen var glad, efter han søndag spillede fuld tid for første gang i fem måneder.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 26. runde

FT

BIF

0 - 4

RAN

- Det var som om, at skuldrene lige sænkede sig lidt.

Sådan lød det fra Rasmus Lauritsen, da Brøndby-stopperen efter søndagens 1-0-sejr over AGF satte ord på sine følelser.

Den 27-årige forsvarsspiller har været plaget af en skade, der indtil søndag havde begrænset ham til tre minutters spilletid i Brøndby-trøjen.

Ifølge stopperen selv har det langtrukne skadesforløb været grobund for mange frustrationer.

- Det har været hårdt, og det har også taget længere tid end forventet. Den skade, jeg havde, var lidt værre, end jeg troede, da jeg kom til Brøndby, siger Lauritsen.

Rasmus Lauritsen havde forinden mødet med AGF ikke startet inde i en kamp i over fem måneder, og derfor erkender forsvarsspilleren også, at han gik på banen med en form for nervøsitet søndag aften.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Lettet Brøndby-profil: Langt skadesforløb har været hårdt
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

- Jeg var selvfølgelig meget spændt på at se, hvor jeg stod.

- Jeg kunne godt mærke, at jeg var lidt rusten i starten, men det blev bedre og bedre, og til sidst stod jeg med en følelse af både lettelse og lykke, siger Brøndby-stopperen.

Ifølge Brøndby-træneren Jesper Sørensen leverede Rasmus Lauritsen en særdeles godkendt præstation i søndagens sejr over AGF.

- Jeg er rigtig godt tilfreds med Rasmus. Det er ikke så nemt at komme op i det rigtige tempo via træning og træningskampe, så jeg synes egentlig, at han leverede mere, end jeg havde forventet.

- Jeg tænker, at han nok er træt nu, men han gjorde alt, hvad han kunne, og han stod fast helt til sidst, hvilket var dejligt at se, siger Brøndby-træneren.

Rasmus Lauritsen kom til Brøndby fra Dinamo Zagreb i vinterens transfervindue. Her blev forsvarsspilleren udstyret med en kontrakt, der holder ham på Vestegnen til sommeren 2027.

/ritzau/

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 26. runde

FT

BIF

0 - 4

RAN

Annonce

8 kommentarer

Se kommentarer
Annonce