Torsdag offentliggjorde Liverpool købet af Víctor Muñoz.
Fredag er spanieren blev skadet i VM-lejren.
Det skriver Marca, som har fået bekræftet skaden af det spanske fodboldforbund (RFEF).
Kantspilleren har pådraget sig en muskelskade, der udskyder hans muligheder for at deltage ved verdensmesterskaberne.
Artiklen fortsætter efter billedet

Den nu tidligere Osasuna-spiller har fulgt et individuelt program op til slutrunden, da han har døjet med en skade op til slutrunden.
Víctor Muñoz var vendt tilbage til træningen med resten af holdet, men en ny skade sender ham længere væk fra VM-minutter.
Han kommer med garanti ikke til at spille en rolle i næste kamp mod Saudi-Arabien, men det spanske fodboldforbund kan ikke give et specifikt tidsestitmat på, hvor længe de må undvære ham.

Kan AGF levere nyt mirakel?
Hattrick | Afsnit 3Vi starter dagens Hattrick med et opkald til Lissabon, hvor Bolds udsendte i Portugal kommer med en beretning fra AGF's 1-3-nederlag til Benfica i Europa League-kvalifikationen.
Læs mere
VM
Spanien



























