Flere storklubber har øjnene skarpt rettet mod et dansk talent.
Patrick Dorgu er ikke et navn, som alle herhjemme kender til, men den unge danske venstre back har imponeret stort i Italien.
Den 18-årige venstre back skiftede sidste sommer fra FC Nordsjælland til den italienske klub Lecce, hvor han med to andre danskere, Jeppe Corfitzen og Marco Bruhn, har spillet på ungdomsholdet.
Som fast mand for Lecces ungdomshold spillede Patrick Dorgu en stor rolle, da Lecce vandt ungdomsrækken, Primavera 1, i den forgangne sæson.
Fire mål blev det til for Patrick Dorgu i denne sæson, og de flotte præstationer har fået nogle af verdens største klubber til at røre på sig.
Artiklen fortsætter efter billedet

Til bold.dk fortæller Patrick Dorgus agent, Kingsley Ogbodo, at Liverpool gerne vil have ham, selvom der ikke er lagt et bud endnu, men to andre storklubber lurer også i kulissen.
- Liverpool vil have ham. Liverpool har holdt øje med ham og været interesseret i ham i noget tid, men hvis han tager dertil, så skal han spille på U23-holdet.
- Det er ikke det bedste for ham, så jeg råder ham til ikke at gøre det. De kan tilbyde ham mange penge, men det er ikke det, vi er på jagt efter lige nu. Vi fokuserer på hans karriere, udvikling og spilletid.
- Liverpool er selvfølgelig ikke den eneste klub, der gerne vil have ham. Der er mange klubber her i England, der holder øje med ham.
- Manchester City holdt øje med ham, da han spillede mod England for U19-landsholdet i Hobro i Danmark.
- Lecces scout har også fortalt mig, at Barcelona også holder øje med Patrick, for han er et kæmpestort talent, fortæller agenten til bold.dk.
Venter lidt med skifte
Selvom interessen er stor, så forhaster Patrick Dorgu og hans agent ikke den plan, de sammen har lagt.
Planen er at få en masse erfaring og spilletid på førsteholdet, så 18-årige Patrick Dorgu kan blive helt klar til sit store skifte.
- Vi vil gerne have, at han bliver i Lecce lidt endnu. To sæsoner mere så han kan modne og få erfaring.
- Så når han tager videre til en større klub om et par sæsoner, så ved vi på det tidspunkt, at han er klar til det, fortæller agenten til bold.dk.
Patrick Dorgu har kontrakt frem til sommeren 2027 i Lecce.

Manchester City
Liverpool
Barcelona
Lecce
Serie A



































