Hugo Ekitike kommer til at holde en lang pause fra fodbold.
Liverpool bekræfter torsdag, at angriberen har pådraget sig en alvorlig skade, hvor akillessenen er overrevet.
Derfor er han ude resten af sæsonen og glipper VM for Frankrig som frygtet.
Liverpool oplyser ikke nogen konkret tidshorisont på, hvornår man kan forvente at se Ekitike tilbage igen, men L'Equipe melder, at pausen lyder på ni måneder.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Yderligere opdateringer vil blive givet på et passende tidspunkt, og Hugo modtager fuld støtte fra alle i Liverpool FC, skriver klubben.
23-årige Hugo Ekitike blev båret fra banen med en skade under Liverpools 0-2-nederlag til PSG i Champions League tirsdag aften.
Hugo Ekitike har kontrakt i Liverpool til 2031 og har i denne sæson scoret 17 mål i 45 kampe, hvor det også er blevet til seks oplæg.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
Liverpool
Premier League
Frankrig




































