

SønderjyskE kronede lørdag en flot uge med at spille uafgjort mod OB, hvilket sikrede Haderslev-klubben endnu en sæson i 3F Superligaen.
Det vækker stor glæde hos den mangeårige SønderjyskE-spiller Johan Absalonsen, som i et interview med Eurosport 2 kalder det kæmpestort, at klubben har vundet pokaltitlen og sikret sig overlevelse i samme uge.
- Det betyder alt. Lige nu er jeg næsten for træt til at juble alt for meget, men det er jo kæmpestort det vi har opnået, specielt i den her uge, men i nedrykningsspillet generelt.
- Vi har hentet fem point på fem runder og reddet os, selvom det så rigtig svært ud fra starten af, og så samtidig med at vi løfter pokalen i onsdags og får et par øl bagefter. Det er nok en af de bedste uger, jeg har haft i min fodboldkarriere.
SønderjyskE har efter dagens 1-1-kamp mod OB fire point ned til Lyngby, og de kan derfor ikke indhentes, når de to hold tørner sammen på onsdag.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Sønderjyske
3F Superliga

























