
Horsens er færdig i pokalturneringen efter et 0-1-nederlag i Aarhus mod AGF. Det var andet nederlag siden fyringen af træner Jonas Dal for otte dage siden. Begge gange har AGF været overmændene.
Den midlertidige cheftræner Mads Lyng ser dog lyst på fremtiden og oplever, at spillerne igen tror på, at de kan vinde.
- Troen på point skulle ind i holdet igen, og det var det første, jeg sagde, da jeg fik den her opgave. Vi skulle have det udtryk tilbage i holdet, der gør, at vi altid tror på, at vi kan vinde.
- Det synes jeg, at vi har set med mange forskellige spillere gennem to kampe nu, og det udtryk gennemsyrer truppen, mener han.
Artiklen fortsætter efter billedet

Lyng er dog først helt tilfreds, når der kommer point på kontoen igen.
- Det er klart, at vi kan snakke om udtrykket længe, men på et eller andet tidspunkt skal vi også have point, og det skal ikke være nogen hemmelig, at både spillerne og jeg brænder for det, siger den normale assistenttræner.
Horsens tager i mod Brøndby på søndag klokken 20.
Ingen kommentarer
I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær den første til at kommentere.
Skriv kommentar