

Lyngby er videre til tredje runde af Oddset Pokalen efter en 2-0-sejr over NordicBet Liga-mandskabet Hillerød onsdag aften.
Sejren blev sikret ved hjælp af to scoringer af Frederik Gytkjær i kampens slutning.
Lyngby-spilleren Sanders Ngabo siger til bold.dk, at Lyngby havde det svært i perioder.
- Det var en hektisk kamp. Vi spillede mod et godt hold, og vi vidste godt, at de var gode på bolden.
- Det var svært at komme tæt på dem på det her underlag. Det var en svær første halvleg, hvor vi ikke var så gode, men så kom vi godt efter det, og vi arbejdede os ind i kampen i gode og dårlige perioder. Sådan er det i de her pokalkampe.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Man ved aldrig, hvad der sker, men vi viste til sidst, at vi var det bedre hold, siger Sanders Ngabo til bold.dk.
Forventet mere
Den 19-årige midtbanespiller synes, at Lyngby burde have været i bedre kontrol.
- Jeg havde forventet, at vi var bedre på bolden, og vi ville have skabt flere chancer. Vi var ikke overrasket over, hvor meget de havde bolden og skabte.
- Vi vidste godt, at det er hold, der sætter mange pasninger, og vi skulle måske have holdt dem lidt bedre væk fra vores mål. Jeg synes, at de kom til et par store chancer, så det endte med, at vi kom bagud. Heldigvis står Storch en rigtig god kamp, siger Sanders Ngabo til bold.dk og tilføjer.
- Han kom til for ni måneder siden, og han har ikke spillet en eneste kamp og fik debut i dag. Det er sindssygt godt og flot af ham.
Ngabo kom på banen i midten af anden halvleg.

Lyngby Boldklub
Betano Pokalen
























