Isak Thorvaldsson veksler sin lejeaftale med en permanent en af slagsen i Lyngby Boldklub.
De kongeblå har således købt den islandske angriber fri af Rosenborg og udstyret ham med en aftale frem til sommeren 2029.
Det glæder i den grad Nicas Kjeldsen, som ser et stort lys i den 24-årige angriber, der ifølge sportschefen kan blive endnu bedre i Superliga-regi.
- Isak er en fantastisk angriber, som bidrager meget til vores spil på banen - noget vi også har mærket, når vi har manglet ham i perioder.
- Så i Isak får vi en god spiller, som vi tror, vi kan gøre endnu bedre i Superligaen, siger Lyngby-bossen og sætter flere ord på islændingen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Han er en spiller med et enormt højt potentiale, selvom han måske ikke har den typiske alder, når man taler om potentiale. Der ligger stadig noget uforløst i ham, som vi ved, vi kan udfolde.
- Vi har allerede taget store skridt med ham i den korte tid, han har været hos os, og vi ved, vi kan rykke endnu mere med ham i de kommende år, siger Nicas Kjeldsen til klubbens hjemmeside.
Isak Thorvaldsson har fået netmaskerne til at blafre syv gange på 25 optrædener.


Lyngby Boldklub
Betinia Liga







































