Kantspilleren Surprise var en vigtig spiller for Lyngby i sidste sæson, men med købene af Emil Larsen og Lasse Rise er vejen til spilletid blevet længere. Derfor var Surprise til prøvetræning hos svenske Helsingborg, og nu er en aftale kommet på plads.
Lyngby bekræfter, at Surprise, der havde et halvt år tilbage på sin kontrakt, skifter til Helsingborg.
- Surprise har gjort et fantastisk stykke arbejde for os, men som konsekvens af tilgangen på hans position og med kort tid tilbage af aftalen med os, så er der opstået nogle nye muligheder som alle parter har været indstillet på at forfølge, siger David Nielsen ifølge klubbens hjemmeside.
- Surprise har fået en god mulighed i Helsingborg, og vi har valgt at acceptere at han skifter nu. Vi takker Surprise for de gode bidrag i Lyngby-trøjen og ønsker ham alt mulig held og lykke i fremtiden, lyder det fra træneren.
28-årige Surprise nåede at spille 34 kampe og score 4 mål for Lyngby.


Lyngby Boldklub
Helsingborg
3F Superliga
Allsvenskan




























