2026-04-13 07:30:00

Mads Bech om rødt kort: Skal ikke juble folk op i hovedet

FCM-anføreren tager Ousmane Diao i forsvar, fordi han mener, at der hver weekend er situationer, hvor man jubler lige foran en modstander

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold på Brøndby Stadion
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 26. runde

FT

BIF

1 - 2

FCM

65'
01
Franculino
Mål på straffe
81'
02
Bartosz Slisz
Selvmål
81'
02
Ousmane Diao
To gule kort
90'
12
Nicolai Vallys
Mål på straffe

FC Midtjylland måtte slutte opgøret mod Brøndby med kun ti mand.

Ousmane Diao fik sit andet gule kort ti minutter før tid, fordi han jublede lige op i ansigtet på Bartosz Slisz, der netop havde lavet et selvmål. En scoring, der i øvrigt bragte FC Midtjylland på 2-0 mod Brøndby.

Og det kostede et rødt kort for FCM-profilen, der derved overlod resten af kampen – ti minutter plus ti minutters forlænget spilletid – til holdkammeraterne.

På trods af episoden ville anfører Mads Bech Sørensen ikke skyde med skarpt mod holdkammeraten.

- Det er med blandede følelser vi står og jubler, samtidig med, vi får sendt en mand ud. Men vi står sammen, da vi kommer i undertal.

- Den skal fightes hjem, og det blev den. Alle giver alt, hvad de kan, siger Mads Bech Sørensen.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Mads Bech om rødt kort: Skal ikke juble folk op i hovedet
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
246769
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Hvad tænker du om episoden, hvor Ousmane Diao bliver udvist? 

– Hvis jeg skal være ærlig, kan vi kigge på mange situationer, hvor der bliver scoret mål, og hvor der bliver jublet op i hovedet på folk. Der var også en situation i sidste weekend, siger Mads Bech Sørensen.

Men det her var jo et selvmål…

– Man skal aldrig juble folk op i hovedet, men der skal være en linje på, hvornår det giver gult kort og ikke giver.

- Når det er sagt, er der også mange følelser i spil. Fodbold er følelser, og vi er selvfølgelig glade for at score. 

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 26. runde

FT

BIF

1 - 2

FCM

65'
01
Franculino
Mål på straffe
81'
02
Bartosz Slisz
Selvmål
81'
02
Ousmane Diao
To gule kort
90'
12
Nicolai Vallys
Mål på straffe
Annonce

49 kommentarer

Se kommentarer
Annonce