2024-08-04 21:53:15

Mål på fem minutter: David Nielsens søn blev matchvinder

Noah Holm, David Nielsens søn, startede på bænken, men kom på banen og scorede lynhurtigt sejrsmålet for Rosenborg, der nappede en 1-0-sejr over Tromsø. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Eliteserien - 17. runde

FT

RBK

1 - 0

TRO

64'
10
Noah Holm
Mål

Noah Holm og Rosenborg skulle søndag aften møde Tromsø, som kom på besøg. 

Her startede Noah Holm, der er søn af David Nielsen, på bænken, mens Jakob Haugaard startede i Tromsø-målet. 

På Tromsø-bænken var Felix Winther at finde, mens Emil Frederiksen var på Rosenborgs ditto. 

De kunne alle se til, mens hverken af holdene kunne finde et mål efter første halvleg, og efter en times spil blev Noah Holm sendt på banen.

Artiklen fortsætter efter billedet

Eliteserien -Mål på fem minutter: David Nielsens søn blev matchvinder
Foto: Peter Cziborra/Reuters/Ritzau Scanpix

Og han skulle ikke bruge ret lang tid, før han fik sendt Rosenborg på sejrskurs. 

Blot fem minutter skulle der gå, før han bankede målet ind, da han kom først på en løs bold i feltet - og så var Rosenborg i front.

Tromsø forsøgte, men Rosenborg holdt stand, hvorfor det endte med at blive Noah Holm, der sikrede alle tre point for Rosenborg-mandskabet. 

Med resultatet er Rosenborg nu oppe på ottendepladsen, mens Tromsø roder rundt lige over stregen, hvor de har ét enkelt point ned til den kedelige side. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Eliteserien - 17. runde

FT

RBK

1 - 0

TRO

64'
10
Noah Holm
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce