2024-11-12 09:30:42

Mallorca forlænger med klublegende

31-årige Abdón Prats har forlænget sin aftale med hjerteklubben Mallorca, så den nu løber til sommeren 2028.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 14. runde

FT

LAS

2 - 3

MAL

13 år efter sin debut i Mallorca har Abdón Prats i en alder af 31 år forlænget sin aftale.

Det skriver La Liga-klubben på sin hjemmeside, hvor det lyder, at aftalen mellem parterne nu løber til sommeren 2028.

- Jeg er meget glad. Sandheden er, at det er et øjeblik, der repræsenterer et skridt videre mod mit mål, som er at hænge støvlerne op her i Mallorca og hjælpe alle de unge, der kommer op fra akademiet.

- Jeg ser frem til at fortsætte med at bidrage med al min erfaring til klubben i mit liv, så den fortsætter med at vokse, hvilket jeg mener, vi ser, at den gør, lyder det fra den spanske angriber til klubbens hjemmeside.

31-årige Prats har spillet 251 for Mallorca, hvor det er blevet til i alt 54 mål.

Denne sæson har spidsen nette en enkelt gang i ti La Liga-kampe.

Mallorca er ikke den eneste klub, som Prats har repræsenteret i sin karriere, da han i en periode på fire år i midten af 2010'erne var forbi Burgos, Tenerife, Mirandes og Racing Santander.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 14. runde

FT

LAS

2 - 3

MAL

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce