La Liga -Mallorca skriver med Laudrups tidligere profil
2020-02-25 11:01:01
Foto: Getty Images

Mallorca skriver med Laudrups tidligere profil

La Liga-klubben Real Mallorca har lavet en kort aftale med sydkoreanske Sung-yueng Ki, som for nogle år siden var en af profilerne på Michael Laudrups Swansea-mandskab.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Den sydkoreanske midtbanespiller Sung-yueng Ki fik på transfervinduets sidste dag revet sin kontrakt i Newcastle over, og nu har han fundet sig en ny arbejdsgiver.

Han har således skrevet kontrakt med La Liga-klubben Real Mallorca, hvor han som udgangspunkt skal være i resten af sæsonen.

Sung-yueng Ki blev tilbage i 2012 hentet til Swansea fra Celtic af Michael Laudrup og var i den efterfølgende periode en af de bærende kræfter på det walisiske mandskab i Premier League.

I 2018 skiftede han til Newcastle, hvor han i starten af denne sæson spillede tre kampe, inden han blev droppet.

I den seneste periode har han bøvlet med en knæskade, men skal altså nu forsøge at genfinde formen i spansk fodbold.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce