2026-03-20 11:05:21

Mark Strudal stopper i DBU til sommer

DBU oplyser, at Mark Strudal stopper som landstræner for U20-herrelandsholdet og U23-kvindelandsholdet, når hans kontrakt udløber til sommer.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Mark Strudal stopper i DBU til sommer.

Det bekræfter unionen fredag på sin hjemmeside.

Mark Strudal har siden 2024 stået i spidsen for U20-herrelandsholdet og U23-kvindelandsholdet, men stopper altså, når hans kontrakt udløber til sommer.

- Det har været en spændende og lærerig rejse at repræsentere begge udviklingslandshold. 

Artiklen fortsætter efter billedet

International -Mark Strudal stopper i DBU til sommer
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

- Sammen med både spillere og stab har jeg oplevet unikke øjeblikke og store resultater, som jeg altid vil være stolt af at have været en del af. 

- Jeg glæder mig til at se, hvad fremtiden bringer af nye oplevelser og udfordringer. Men lige nu venter der stadig et arbejde med at levere i nogle spændende kampe her i foråret, så det er der mit fokus er nu, siger Strudal til dbu.dk.

Mark Strudal har siden år 2000 haft en lang række trænerroller på både senior- og ungdomsniveau i dansk fodbold, blandt andet i HB Køge, FC Nordsjælland, Brøndby IF, Lyngby BK og B.93.

Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce