2022-12-13 18:53:01

Medie: Hertha sælger loyal klubmand

Ifølge Bild skifter den tjekkiske midtbanespiller Vladimir Darida til Aris Thessaloniki i Grækenland efter otte års tro tjeneste i Hertha Berlin.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokal - første ottendedelsfinale

FT

LEV

1 - 2

ARI

Hertha Berlin er i gang med at trimme deres trup og lønbudget forud for genstarten af klubfodbolden efter VM.

Klubben har indledningsvis sendt 18-årige Lucas Gechter på lån til Eintracht Braunsweig i 2. Bundesligaen, men det forventes at der også vil komme spillersalg i forbindelse med transfervinduet i januar.

Første spiller, der forlader klubben permanent, er tjekken Vladimir Darida, der, ifølge det tyske medie Bild, skifter til Aris Thessaloniki i Grækenland, hvor han får en kontrakt frem til sommeren 2025.

Darida har ellers været en loyal spiller i Hertha Berlin, hvor han har spillet i otte år.

Men i denne sæson er det ikke blevet til meget spilletid for den nu 32-årgie midtbanespiller.

Artiklen fortsætter efter billedet

International -Medie: Hertha sælger loyal klubmand
Foto: Annegret Hilse/Reuters/Ritzau Scanpix

Faktisk er det ikke blevet til en eneste start hele efteråret, og det er kun blevet til tre sparsomme indhop i Bundesligaen, hvor han kun har fået 28 minutters spilletid.

Darida har ellers spillet tæt på 200 kampe for den tyske hovedstadsklub.

Han er også noteret for 76 landskampe for Tjekkiet.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokal - første ottendedelsfinale

FT

LEV

1 - 2

ARI

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce