2024-10-31 06:46:25

Medie: Müller overvejer karrierestop

Ifølge Bild ovevejer Bayern München-legenden Thomas Müller at lægge støvlerne på hylden til sommer, når hans kontrakt udløber. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 9. runde

FT

BMU

3 - 0

UBE

Thomas Müller overvejer at stoppe karrieren. Det skriver Bild.

Ifølge mediet tygger tyskeren på ideen om at lægge støvlerne på hylden, når hans kontrakt med Bayern München udløber til sommer. 

Et skifte til en amerikansk klub i MLS skulle også være en af de muligheder, som Müller overvejer.

Den 35-årige angriber har spillet hele sin karriere i Bayern, hvor det er blevet til svimlende 718 kampe. Her har Müller kvitteret med 245 scoringer og 271 oplæg.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Medie: Müller overvejer karrierestop
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Han er den spiller, der har fået flest førsteholdskampe for de tyske rekordmestre nogensinde. I denne sæson, der kan ende med at blive Müllers sidste, er det blevet til spilletid i alle på nær én af Bayerns kampe. 

Müller er hele 12 gange blevet tysk mester med Bayern, mens han seks gange har vundet DFB Pokal. Det er også blevet til to Champions League-triumfer. 

På det tyske landshold nåede han 131 kampe og 45 mål, inden han i sommer sagde farvel. Højdepunktet i landsholdskarrieren var Tysklands VM-triumf i 2014.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 9. runde

FT

BMU

3 - 0

UBE

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce