2023-03-25 09:48:52

Medie: Nagelsmann er åben for Tottenham-dialog

Ifølge Sky Sports er Julian Nagelsmann parat til at drøfte cheftrænerposten i Tottenham med klubbens ledelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 26. runde

FT

BMU

4 - 2

DOR

Julian Nagelsmann lader et til at være et seriøst emne i Tottenham.

Allerede kort efter fredagens fyring i Bayern München berettede The Guardian, at den 35-årige tysker havde interesse fra Spurs, der jagter en erstatning for Antonio Conte, hvis dage eftersigende er tæt på at være talte.

Lørdag erfarer Sky Sports så, at Nagelsmann er åben for at indlede dialog med Tottenham-ledelsen omkring cheftrænerposten i klubben.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Medie: Nagelsmann er åben for Tottenham-dialog
Foto: Lukas Barth/Reuters/Ritzau Scanpix

Mediet skriver, at Nagelsmann efter alt at dømme vil kræve en lille pause til at fordøje fyringen i Bayern München, men meldingen går altså også på, at tyskeren er parat til at drøfte den potentielle stilling i Tottenham med klubbens beslutningstagere. 

Det er fortsat Antonio Conte, der er ved roret i Tottenham, men rygterne har igennem den seneste uge gået på, at klubben vil skille sig af med italieneren, der for nylig gjorde sig upopulær ved at kritisere ledelsen og spillertruppen.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 26. runde

FT

BMU

4 - 2

DOR

1 kommentar

Skriv kommentar
annonce
annonce
annonce
annonce