2026-08-20 16:03:08

Medie: Palhinha milimeter fra Benfica

Fabrizio Romano oplyser torsdag eftermiddag at Bayern München og Benfica er nået til enighed om de økonomiske vilkår for Joao Palhinha, som ser ud til at tage turen tilbage til Lissabon.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- Final. runde

I dag d. 20. aug 21:00

BEN

vs

AGF

Efter et mislykket ophold i Bayern München ligner det langt om længe, at Joao Palhinha har fundet sig en ny arbejdsgiver. 

Ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano er Bayern München og Benfica blevet enige om en pris på omkring 100 millioner kroner, der kan løbe op i større beløb med bonusser.  

Det forlyder samtidig, at den portugisiske midtbanespiller forventes at skrive under inden for det næste døgn. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Portugal Primeira Liga -Medie: Palhinha milimeter fra Benfica
Foto: Tyrone Siu/Reuters/Ritzau Scanpix

Palhinha blev hentet af de tyske rekordmestre i 2024 for 400 millioner. Herefter tog han på lån til Tottenham, hvor han tilbragte hele forrige sæson. 

Dermed vender Palhinha retur til Lissabon. Denne gang skal han ikke tørne ud for Sporting, men i stedet bysbørnene fra Benfica. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

- Final. runde

I dag d. 20. aug 21:00

BEN

vs

AGF

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce