2026-01-15 23:39:00

Medie: Rosenborg kigger på AGF-keeper

Nidaros skriver, at Rosenborg kigger på Leopold Wahlstedt, hvis de vel og mærke ender med at sælge Sander Tangvik. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

AGF

4 - 2

HIR

Leopold Wahlstedt har ikke grebet chancen i AGF. 

Den svenske målmand er det klare andetvalg bag Jesper Hansen, og derfor bruger Wahlstedt også en del tid på bænken. 

Det bliver der lagt mærke til i Norge. 

Tidligere er det blevet beskrevet, at AGF-keeperen er på blokken i Viking. Det samme er han angiveligt i Rosenborg. 

Det skriver lokalmediet Nidaros 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Medie: Rosenborg kigger på AGF-keeper
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

Lokalsprøjten melder, at Wahlstedt kan blive aktuel for Rosenborg, men det kræver dog først og fremmest, at førstevalget Sander Tangvik bliver solgt. 

Nordmanden skulle angiveligt have interesse fra tysk fodbold, og hvis det bliver til noget, så kan det altså få en dominoeffekt, der får betydning for AGF. 

26-årige Leopold Wahlstedt har været i AGF siden midten af 2024, og han har kontrakt til 2029. 

Podcast Cover

Danmark får fire hold i Europa

Hattrick | Afsnit 165

Callum McCowatt fra Silkeborg IF har vakt opsigt med en voldsom kritik af sin egen klubs ledelse, men direktør Kent Madsen kan ikke genkende udlægningen. 

Læs mere
-18:19

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

AGF

4 - 2

HIR

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce