2022-04-27 08:55:00

Medie: Williams-brødre vil spille for Ghana

Ifølge Ghana soccernet har brødrene Inaki og Nico Williams valgt, at de vil spille på det ghanesiske landshold frem for det spanske ditto. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 34. runde

FT

BIL

2 - 0

AMA

Inaki og Nico Williams er født og opvokset i Spanien, men deres forældre er fra Ghana. 

Begge brødre har repræsenteret det spanske landshold på ungdomsplan, og Inaki har endda fået debut på A-landsholdet i en uofficiel kamp. 

De seneste par måneder har der været skriverier om, at brødrene skulle være interesserede i at spille på det ghanesiske landshold, og nu skriver Ghana soccernet, at de har taget en endelig beslutning. 

Artiklen fortsætter efter billedet

International -Medie: Williams-brødre vil spille for Ghana
Foto: Vincent West/Reuters/Ritzau Scanpix

Det forlyder, at det dels har været brødrenes forældre, dels Ghanas kvalifikation til VM, som har fået dem overbevist om at skifte landshold. 

Ghana er kvalificeret til den kommende VM-slutrunde i Qatar. De er havnet i gruppe H, hvor man skal møde Portugal, Uruguay og Sydkorea.

Brødrene har endnu ikke selv bekræftet historien. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 34. runde

FT

BIL

2 - 0

AMA

12 kommentarer

Læs alle kommentarer
annonce

Mest læste

annonce
annonce
annonce
0