Det er ikke nogen hemmelighed, at Melvin Kakooza har et helt specielt forhold til FC Fredericia.
NordicBet Liga-klubben dannede således scene for den populære tv-serie 'Sunday', som komikeren selv skrev og spillede hovedrolle i.
Og så er han tilmed opvokset i den sydøstjyske by.
Lørdag eftermiddag var Kakooza til stede på Monjasa Park, da oprykningskandidaterne sikrede sig en vigtig sejr over OB, og fansene kommer muligvis til at se en del mere til den folkekære tv-personlighed.
På det seneste har der nemlig floreret rygter om, at han er i færd med at købe sig ind i hjerteklubben. Netop det spurgte Viaplay ham om efter kampen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- For mig ville det være en drøm at få lov til at være en del af klubben, og det ville være også være meget naturligt.
- Men man køber sig ikke bare lige ind i Fredericia. Der er noget formelt og noget bestyrelse, som skal gå op. Så det skal selvfølgelig også passe, siger Melvin Kakooza.
FC Fredericia indtager i skrivende stund andenpladsen i den næstbedste række med seks point ned til den nærmeste forfølger. Det begynder dermed at dufte af Superliga-fodbold på den anden side af sommerferien. Stillingen kan ses lige her.
Du kan se hele interviewet med Melvin Kakooza i videoen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Fredericia
Betinia Liga



























