2. Division -Middelfart forlænger med Damgaard
2017-12-05 15:53:00
Foto: Middelfart

Middelfart forlænger med Damgaard

Middelfart har forlænget kontrakten med forsvarsspilleren Mathias Damgaard, så den nu gælder frem til sommeren 2019.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Mathias Damgaard blev hentet til Middelfart i sommeren 2016 fra Skanderborg og har siden da været fast mand på holdet.

Nu har klubben forlænget aftalen med Damgaard, og det glæder klubbens administrerende direktør Lars Peter Hermansen.

- Mathias Damgaard har siden sin ankomst til Middelfart Boldklub udviklet sig særdeles positivt, og vi er derfor meget glade for at Mathias fortsætter i klubben, og at vi nu har papirer på hinanden til sommeren 2019, siger Hermansen til klubbens hjemmeside.

- Mathias er trods hans unge alder en rigtig ledertype, som tager et stort ansvar i kampene og til træning. Mathias er ligeledes en stærk duelspiller, og han besidder de vigtige dyder, at han er ydmyg og hårdt arbejdende i den daglige træning, og så har han en udpræget og markant vindermentalitet.

21-årige Damgaards nye kontrakt gælder til sommeren 2019.


Foto: Middelfart

Ingen kommentarer

I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær den første til at kommentere.

Skriv kommentar

annonce
annonce
annonce
annonce
0