2026-05-25 16:26:08

Mike Jensen bliver spillende træner

Mike Jensen har forlænget sin kontrakt med HB Køge til sommeren 2027, og han bliver samtidig spillende transitionstræner i 1. divisionsklubben.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 32. runde

lørdag 30. maj

AaB

vs

HBK

Fødselsattesten siger 38 år, men Mike Jensen er ikke færdig som fodboldspiller endnu.

HB Køge har mandag meldt ud, at kaptajnen har forlænget med yderligere et år, og han skal sideløbende være transitionstræner med ansvar for at integrere de unge på førsteholdet.

- Vi har hele tiden sagt, at så længe Mike løfter holdets niveau på banen, vil vi blive ved med at forlænge med ham. Det gør han stadig – og ved samtidig at få ham ind i vores trænerstab bliver hans rolle som bindeled til spillerne kun endnu større, siger sportsdirektør Auri Skarbalius.

- Hans betydning for vores kultur og især uddannelsen af vores unge spillere har været enorm de seneste år, og derfor er vi sikre på, at han bliver den perfekte transitionstræner for os.

Artiklen fortsætter efter billedet

Betinia Liga -Mike Jensen bliver spillende træner
Foto: Frank Cilius/Ritzau Scanpix

Mike Jensen har A-licens som træner og kommer til at arbejde sidestillet med Jean Abdo som transitionstræner.

I søndagens kamp mod Hobro tangerede Mike Jensen kamprekorden i HB Køge med sin optræden nummer 157, som Lee Rochester også står noteret for.

Podcast Cover

Riemers nye kaniner

Hattrick | Afsnit 87

Brian Riemer har i dag udtaget Danmarks trup til de kommende venskabskampe mod DR Congo og Ukraine. Det er en trup med flere velkendte landsholdsprofiler - men også et par overraskelser. 

Læs mere
-17:47

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 32. runde

lørdag 30. maj

AaB

vs

HBK

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce