Mikkel Beckmann er fortid i Lyngby Boldklub.
De kongeblå meddeler, at Beckmann efter seks og et halvt år har valgt at stoppe som assistent i klubben.
- Becks har i flere perioder været den faste klippe omkring førsteholdet, både for spillerne og for folk i klubben. Specielt i perioden med trænerskifte var vi utrolig taknemmelige for, at han lod sig overtale til at blive og sikre Lyngby DNA’et.
- Han har været på en vild rejse, hvor vi blandt andet spillede Superliga tre år i træk for første gang i over tyve år, og det har han en stor aktie i.
- Nu skal han ud og flyve, og vi støtter ham i at komme ud og få nogle nye impulser under andre himmelstrøg, og så håber vi alle sammen, at det bliver på gensyn i fremtiden, siger sportschef Nicas Kjeldsen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Beckmann blev tilbage i januar 2019 ansat som assistenttræner, hvor han nåede at arbejde tæt sammen med seks forskellige cheftrænere i den periode.
Lyngby Boldklub tilføjer, at det er uvist, hvad Mikkel Beckmann nu skal.
- Men sikkert er det, at han stopper i førsteholdsstaben denne sommer, skriver de kongeblå.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Lyngby Boldklub
Betinia Liga


































