Emil Lyng har i løbet af januar skiftet islandsk fodbold ud med skotsk fodbold, hvor han nu tørner ud for Dundee United i den næstbedste række.
Her fik han for nylig dansk selskab, da angriberen Thomas Mikkelsen kom til klubben på en lejeaftale.
Den tidligere OB-angriber spillede også i Dundee i sidste sæson, og han er glad for nu at have dansk selskab i den skotske klub.
- Det er rigtig godt. Jeg har ikke kendt Emil personligt før, men nu har vi trænet sammen i et stykke tid, og jeg synes, han er en rigtig fin fyr og en god fodboldspiller.
- Han er en rigtig god ven uden for banen også, så det er rigtig dejligt, for det betyder, at vi også kan sparre lidt med hinanden, siger Thomas Mikkelsen til bold.dk.
Emil Lyng har efterhånden spillet i mange klubber i løbet af sin karriere, og han har tidligere udtalt, at han tror, han passer godt ind i britisk fodbold.
Den betragtning er Thomas Mikkelsen ganske enig i.
- Jeg tror, det er en bonus for Dundee, at han er kommet til klubben, siger Mikkelsen.
- Jeg tror, Emil passer rigtig godt ind i skotsk fodbold. Han er stor og stærk og spiller meget fysisk, så han bliver en god gevinst for Dundee, siger Thomas Mikkelsen.
De to danskere har allerede spillet to kampe sammen i deres fælles nye klub.
nicolai@bold.dk


Dundee United
Championship































