

Mika Biereth gjorde opmærksom på sig selv, da han tirsdag fik debut for AS Monaco.
Den danske angriber kom på banen fra anden halvlegs start, hvor Monaco var bagud med 0-1 efter et overtidsmål i første halvleg fra Reims-stopperen Cedric Kipre.
Det hele startede som fryd og gammen for danskeren, der var i oplæggerens rolle til Mohammed Salisus udligning kort efter.
Biereth modtog bolden i højre side af banen, hvorfra han chippede bolden ind til Salisu, der dirigerede kuglen videre ind i netmaskerne.
Opgøret mod Reims gik siden i straffespark, og her brændte Biereth Monacos andet spark i straffesparkskonkurrencen, hvor Reims endte med at trække det længste strå.
Efter kampen tog Monaco-træner Adi Hütter den danske angriber i forsvar.
- Mika var afgørende ved at lægge op til Mohammed Salisus udligning. Han forsøgte også at få indflydelse i anden halvleg, men han havde spillet sin seneste kamp den 11. december (mod Lille i Champions League, red.), så det er ikke nemt.
- Under alle omstændigheder skal der lyde et stort tillykke til Mika, der fik en flot debut, siger Monaco-bossen.
Biereth og resten af holdet fra fyrstendømmet skal i aktion igen på fredag, hvor de møder Montpellier på udebane.

Monaco
Coupe de France

































