Mykhaylo Mudryk er lige nu under dopinganklage, efter han tilbage i oktober afleverede en urinprøve, der testede positiv.
Det betyder, at ukraineren ikke må være en del af Chelsea-mandskabet, så længe undersøgelsen står på.
De seneste mange måneder har der været radiotavshed fra den engelske klub og kantspilleren, som ankom fra Shakhtar i vinteren 2023, men nu tager den ukrainske storklub i stedet bladet fra munden.
I et interview med GIVEMESPORT fortæller direktør Sergei Palkin blandt andet, at Mudryk har klaret en løgnedetektor-test.
- Jeg har snakket med Mudryk mange gange, siden doping-problemerne begyndte. Han forstår ikke, hvordan det er sket. Han har ingen idé overhovedet.
- Så hans advokater organiserede en løgnedetektor-test, og den klarede han. Det bliver en del af bevisførelsen i forhold til, at han ikke har gjort noget galt med vilje.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Mudryk er blevet renset. Det er ikke hans skyld, at han testede positiv. Nu skal vi finde ud af, hvad der er sket, og hvem der er skyld i det. Det forsøger advokaterne at finde ud af, siger Palkin.
Kan miste penge
Men hvorfor har Shakhtar så stor interesse i sagen om Chelsea-spilleren? Det kan meget vel have noget med kroner og øre at gøre.
- Vi har også nogle præstationsbaserede bonusser, som vi fik med i handlen. Hvis han ikke spiller, kan vi potentielt miste 30 millioner euro.
- Så Shakhtar, Chelsea og Mudryk er alle i samme båd. Vi støtter ham og håber på, at han snart får lov til at spille fodbold, lyder det fra den ukrainske boss.
Mykhaylo Mudryk testede positiv for stoffet meldonium, der bruges til at behandle nedsat blodforsyning til dele af kroppen. Resultaterne fra b-prøven er endnu ikke klar.
Den ukrainske offensivspiller risikerer at blive idømt op til fire års karantæne, hvis han findes skyldig.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Shakhtar Donetsk
Chelsea
Premier League


























