Danmarksserien -Næsby-chef jubler over 8-2-sejr og oprykning
2019-06-15 22:19:02
Foto: Carsten Tønsberg

Næsby-chef jubler over 8-2-sejr og oprykning

Næsby-cheftræner Kristoffer Johannsen er glad for at være tilbage i 2. division. Det siger han til klubbens Facebook-side.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3. div - 27. runde

FT

NÆS

8 - 2

VAR

Næsby er tilbage i 2. division efter blot én sæson i Danmarksserien. Det stod tidligere lørdag klart, efter holdet sikrede sig en flot 8-2-sejr hjemme mod Varde.

Cheftræner Kristoffer Johannsen er stolt af oprykningen, som han kalder kulminationen på et godt forår. Det siger han i en video på klubbens Facebook-side.

- Det er fantastisk. Det er jo det, vi har kæmpet for hele sæsonen, og så kulminerede det hele her på hjemmebane med masser af mennesker og otte mål.

- Fantastisk indsats, fantastisk præstation og otte mål. Der er ikke mere at sige. Vi har gjort det rigtig, rigtig godt her i foråret. Det var bare en forløsning, og gutterne har fortjent det, siger han.

Næsby tabte blot én kamp i foråret, da de tabte til SfB-Oure FA. De to hold har kørt parløb hele foråret.

SfB-Oure FA har vundet samtlige kampe, men alligevel sluttede de ét point fra oprykningen. Og Kristoffer Johannsen føler med konkurrenterne.

- De har holdt os skarpe, og vi har holdt dem skarpe. Det har været et parløb. Der er også en tanke til dem herfra. De har vundet samtlige kampe i foråret, men det var ikke nok. Vi er lykkelige, siger han.

Artiklen fortsætter efter indholdet

3. div - 27. runde

FT

NÆS

8 - 2

VAR

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce