




bold.dk i Manchester.
Målmandsduellen er for alvor i gang i FCK.
Kamil Grabara gjorde onsdag comeback for løverne og sendte dermed Mathew Ryan ud på bænken.
Herfra kunne australieren se sin konkurrent levere en solid præstation, selv om FCK indkasserede fem mål.
Dommen efter kampen var også positiv fra Jacob Neestrup, da FCK-træneren over for bold.dk og den øvrige presse satte ord på Grabaras præstation.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Kamil stod en god kamp, synes jeg. Nu ved jeg godt, at vi tabte 0-5, men det har ikke noget med Kamil at gøre. Jeg synes, han viste, hvad han kan, og at han er en fremragende keeper, sagde Neestrup.
Klapper i om målmandsduel
FCK-træneren blev efterfølgende bedt om at sætte ord på fremtidsplanerne for målmandsposten, hvor det svæver i det uvisse, om der er et klart førstevalg, eller om vi får et rotationssystem at se.
- Det kan være, der er en, som spiller alle kampe, og det kan være, at der er en, som spiller hver anden. Som jeg har sagt omkring målmandssituationen, så er det den bedste, der spiller, og den tager jeg med dem, sagde Neestrup.
Har du besluttet, hvem der skal stå på lørdag?
- Det har jeg ikke nogen kommentar til, svarede FCK-træneren.
Jacob Neestrup ville dog gerne forklare overvejelserne omkring at give comeback til Grabara mod Manchester City.
- Først og fremmest er Kamil en fremragende keeper - ligesom jeg synes, Mathew er det. Og dernæst føler jeg mig ikke tryg ved at gå ind i det nuværende kampprogram med kun én keeper i kampform.
- Så jeg havde allerede for en lille uge siden besluttet, at jeg ville sende Kamil i spil i den her uge, forklarede Neestrup.
FCK-træneren fortalte desuden, at han informerede Mathew Ryan om bænkpladsen i løbet af tirsdagen, og at reaktionen fra den australske keeper var tydelig.
- Han blev skuffet, sagde Neestrup kort og klart.
FCK tager lørdag imod Superliga-topholdet FC Nordsjælland.