2022-11-14 12:34:28

Niels F. var enig i Brøndby-stop: Det var på tide

Niels Frederiksen fortæller, at han synes, det er det helt rigtige tidspunkt at stoppe sin Brøndby-tid. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

TEN

0 - 4

BIF

Niels Frederiksen er ikke længere cheftræner i Brøndby. 

Siden 2019 har Niels Frederiksen stået i spidsen for Brøndby, men mandag blev det meldt ud, at klubben og Niels Frederiksen var gået hvert til sit. 

Niels Frederiksen fortæller til pressen mandag, at han selv synes, det var den rigtige beslutning, og at selv havde sagt til CV, at det var på tide at stoppe. 

- Det er en fælles beslutning, og vi var enige om, at det skulle stoppe nu. 

- Jeg synes, jeg har givet det til Brøndby, som jeg har, og jeg synes, Brøndby har givet det til mig, som de skulle. Derfor er jeg helt afklaret med, at det er sådan, det er, og jeg ønsker det bedste for Brøndby i fremtiden. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Niels F. var enig i Brøndby-stop: Det var på tide
Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

- Det er en løbende dialog, som CV og jeg har haft, omkring hvordan fremtiden skulle se ud. Vi satte os ned i går efter kampen (mod Viborg, red.), hvor vi så hinanden i øjnene og snakkede om tingene. 

- Det var i forbindelse med det møde, at vi i enighed besluttede, at det var det rigtige tidspunkt at sige farvel, og det var egentlig også min fornemmelse. 

Artiklen fortsætter efter annoncen

- CV spurgte mig på et tidspunkt, hvordan jeg egentlig selv så på det, og der svarede jeg helt ærligt: ’Jeg tror, det er ved at være på tide’, fortæller Niels Frederiksen. 

Brøndby og fodbolddirektør Carsten V. Jensen påbegynder nu jagten på en ny træner. Læs mere om det her

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

TEN

0 - 4

BIF

18 kommentarer

Læs alle kommentarer
annonce
annonce
annonce

Seneste nyheder

annonce
0