2022-03-28 13:12:08

Nordtveit forlader Hoffenheim efter fem år

Håvard Nordtveit får ikke forlænget sin aftale med Hoffenheim, dermed er han fortid i den tyske danskerklub til sommer. 

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det er blot blevet til 120 minutter på banen for Håvard Nordtveit i Hoffenheim i denne sæson. Forsvareren har kontraktudløb med den tyske klub til sommer, og mandag har Hoffenheim oplyst, at han ikke får forlænget sin aftale. 

Nordtveit kom til Hoffenheim i sommeren sommeren 2017, han har tidligere været i klubber som Arsenal, West Ham og Mönchengladbach. 

Ifølge klubbens sportsdirektør siger Hoffenheim farvel til en stor personlighed, som klubben har været glade for. 

- Håvard er en fremragende personlighed, en absolut holdspiller og en generelt positiv karakter. Han har en enorm erfaring, og han har spillet en vigtig rolle i vores teamstruktur de seneste år. Han var altid et stærkt forbillede og en klog rådgiver, især for vores unge talenter, udtalte Rosen i klubbens meddelelse. 

Nordtveit har i løbet af sine fem år i Hoffenheim spillet 71 kampe for klubben. I denne sæson er det blot blevet til otte kampe.

Ingen kommentarer

I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær den første til at kommentere.

Skriv kommentar

annonce
annonce
annonce
0